З того травневого дня 1993 року, коли яскраві афіші сповістили громадськість Вінниччини про відкриття Днів П.І.Чайковського, минуло 19 років. Тоді Вінницька обласна філармонія вперше подарувала слухачам низку концертів із творів композитора, написаних саме на Подільській землі.

Благородство Н.Ф.фон Мекк та музика геніального композитора надихнули організаторів традиційно проводити Дні Чайковського на Вінниччині, які з часом здобули статус Міжнародного фестивалю.

Майже два десятиріччя фестиваль проходить під патронатом перших осіб області та міста, за підтримки міжнародних товариств та постійних меценатів.

Протягом усіх років існування цього музичного форуму мешканці більшості районів Вінницької області тепло приймають митців сцени з Росії, Білорусі, Польщі, Франції, Китаю, Швейцарії, Японії, Вірменії, Грузії, Німеччини, Іспанії, Італії, США, Ізраїлю, Угорщини, Молдови, а також із різних міст України.

Родзинкою фестивалю стали “Браїлівські музичні зустрічі”, які щороку проводяться в музеї П.І.Чайковського в колишньому маєтку фон Мекк.

Символічно, що з 2009 року урочисте відкриття міжнародного свята класичної музики на Вінниччині відбувається в День Європи, за участю найвідоміших колективів нашої країни.

З 2011 року в рамках фестивалю проводиться Конкурс юних виконавців класичних творів “Жмеринський камертон”, де учні музичних шкіл демонструють свою майстерність перед журі із відомих виконавців — учасників фестивалю (В.Д. Фогель, А.Стрєзєва, Ф.Рошиньо), а переможці мають честь виступити в заключному концерті з Академічним камерним оркестром “Арката”.

Традиційною стала участь у фестивалі академічних колективів міста. Академічний камерний оркестр “Арката” щороку співпрацює на фестивальних майданчиках з відомими виконавцями — диригентами, інструменталістами та вокалістами.

Завдяки сприянню духовенства Вінницької області реалізовано мистецький проект “Музика в храмах”. В 2009 році в Святотроїцькому жіночому монастирі вперше пролунала написана Чайковським там, в Браїлові, Літургія Св.Іоанна Златоуста у виконанні Академічного камерного хору “Вінниця”.

За роки існування традиційний мистецький проект набув серйозного авторитету, а іноземні гості щороку поширюють славу про мальовничу і насичену історичними та культурними пам’ятками гостинну подільську землю.

З 13-по 19 травня 2018 року проходив XVI Міжнародний фестиваль імені П.І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк.

Перші його акорди пролунали саме там, де бував Петро Ілліч і творив – у Браїлові, що неподалік Вінниці, у колишньому маєтку меценатки композитора і доброго його друга – баронеси Надії Філаретівни фон Мекк.

Взяв ці акорди один з найвідоміших в краї музичних колективів – академічний камерний оркестр «Арката» Вінницької філармонії. І цілком логічно, що акорди озвучили ноти, написані Чайковським. Це були його романси, виконані нашими солістами: Наталією Лановенко, Володимиром Полторацьким та Йосипом Машталяром.

Дісталось пам»яті й іншим славетним авторам – Моцарту, Кос-Анатольському, Бонковському і Гарделю. А вже усі ці озвучені спомини дістались браїлівській публіці, котрої, теж традиційно, було якраз по вінця зали.

З її легкої руки, тобто аплодисментів, фестиваль пройшовся Вінниччиною, де протягом тижня відбулось 11 концертів. А на головному сценічному майданчику фестивалю грав симфонічний оркестр Вінницької філармонії. І за його диригентським пультом, традиційно, ТАНЦЮВАВ відомий вінничанам за минулими фестивалями диригент з Аргентини Раміро Аріста. В якості соліста виступив колишній вінничанин, а нині концертмейстер Лозанського камерного оркестру, це Швейцарія, Олександр Грицаєнко.

32a 20a 16a 18a 12a 11a 9a

XVI міжнародний фестиваль імені П.І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк
5a

Фестиваль Чайковського Вінниця-Браїлів

14 травня відбулось офіційне відкриття фестивалю на сцені Вінницької філармонії. Гостей та глядачів привітав голова Вінницької ОДА Валерій Коровій.

Уросте відкриття фестивалю Чайковського та фон Мекк

В.Коровій вітає з початком фестивалю

 

Подяка для Георгія Куркова

Р. Аріста на фестивалі Чайковського та фон Мекк

Раміро Аріста на фестивалі Чайковського та фон Мекк

О. Полянський і Р. Аріста на фестивалі Чайковського та фон Мекк

Олександр Грицаєнко на фестивалі Чайковського та фон Мекк
Олександр Грицаєнко на фестивалі Чайковського та фон Мекк

О. Полянський на на фестивалі Чайковського та фон Мекк

О. Полянський на фестивалі Чайковського та фон Мекк

О. Полянський на на фестивалі Чайковського та фон Мекк

О. Полянський на фестивалі Чайковського та фон Мекк

 

 

16 травня на  сцені XVI міжнародного фестивалю ім. П.І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк був вечір камерної музики. М`які звуки гітари заповнили залу і  заполонили глядачів.

Квартету гітаристів «Київ» Національної філармонії України не звикати до овацій, адже він – лауреат багатьох європейських конкурсів і фестивалів.

За четверть століття іменитий колектив об’їздив світ, презентуючи оригінальний репертуар, до якого входить і класика, і сучасна музика, і, звичайно, оригінальні твори для гітари.

Всесвітньо відомий аргентинський композитор і гітарист Хорхе Кардосо був вражений виступом ансамблю і подарував їм кілька творів, які вперше в Україні виконав саме цей квартет.

Квартет гітаристів «Київ» Національної філармонії України

Квартет гітаристів «Київ» Національної філармонії України

Квартет гітаристів «Київ» Національної філармонії України

 

Квартет гітаристів «Київ» Національної філармонії України

Біг-бенд Національного Президентського оркестру дивував публіку витонченістю почуттів і високою технікою виконання.

bband (3) (k) bband (4) (k) bband (5) (k) bband (6) (k) bband (1) (k) bband (2) (k)

 

 

Leave a Comment