«Дон Кіхот». Балет Одеського Національного академічного театру опери та балету

Кінематограф, живопис, театр, музична сцена не раз зверталися до сюжету великого роману Мігеля де Сервантеса «Премудрий ідальго дон Кіхот Ламанчський».

Сюжет роману Міґеля де Сервантеса Сааведра багаторазово ставав приводом для розробки сценарних проектів балетних вистав, що створювались балетмейстерами європейських театрів на різну музику.

Вперше балет з такою назвою був представлений 1740 року у Відні талановитим австрійським хореографом Францем Гільфердінгом. За двісті сімдесят років глядачі побачили варіанти прочитання теми мандруючого лицаря багатьма балетмейстерами, серед яких Жан Жорж Новер, Луї Мілон, Шарль Дідло, Август Бурнонвіль, Серж Лифар, Джордж Баланчін.

Одним з кращих, без сумніву, вважається балет у постановці видатного хореографа Маріуса Петіпа. При підготовці лібрето майбутнього спектаклю він використовував ті глави роману Сервантеса, що були присвячені весіллю Кітерії і Комачо (в балеті вони отримали імена Кітрі та Базиля). Головні герої роману – Дон Кіхот і Санчо Панса в балетному сюжеті стали персонажами другого плану.

Професійний знавець специфіки балетного театру і вимог до балетної музики, Людвіг Мінкус створив на замовлення Маріуса Петіпа яскраву музичну партитуру.

Прем’єра «Дон Кіхота» відбулася 14 грудня 1869 року в Большому театрі Москви. Оркестром диригував сам композитор. Спектакль мав великий успіх і незабаром був перенесений в Петербург. Для нової постановки Маріус Петіпа ґрунтовно переробив сценарій. Тепер одна й та ж балерина виконувала ролі Кітрі та Дульсінеї – дами серця Дон Кіхота, а блискучі класичні па, окрім сцени сну, з’явились і у фінальній картині – на балу.

Сценарний проект вистави був дуже простим, наївним, але яскравість і багатство тематичних і ритмічних фарб музики і хореографії спричинили грандіозний успіх цього балету і його життєздатність до сьогодні.

На хореографічну версію Маріуса Петіпа звертали увагу багато балетмейстерів, але найбільш вдалою вважають постановку видатного російського хореографа Олександра Горського. Всі подальші постановки здійснювались значною мірою на основі хореографії М. Петіпа у редакції О. Горського.

Одесити вперше побачили балет «Дон Кіхот» у лютому 1933 року в постановці Павла Вірського та Миколи Болотова. У 1936-у Михайло Моісеєв запропонував свою версію балету, яка мала довге сценічне життя. Через 16 років, у 1952-у, Вахтанг Вронський відновив спектакль, опираючись на кращі класичні традиції Петіпа й Горського. Пізніше в постановках «Дон Кіхота» перед одеськими глядачами представала вся багатоманітність стилів та хореографічних засобів балетмейстерів Миколи Трегубова (1966), Ігоря Чернишова (1970), Віктора Смирнова-Голованова та Наталі Риженко (1979).

І дійсно Людвіг Мінкус та Маріус Петіпа створили масштабну виставу, де простота і наївність сюжету поєднується з різножанровою партитурою і яскравою хореографією, вишуканим іспанським колоритом, розкішними костюмами — подібного панорамного балету вінницька сцена ще не бачила.

Але Міжнародний фестиваль ім. П.І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк покликаний творити дива та вражати прем’єрами!

Тож, на урочистому закритті фестивалю, приуроченому Дню Європи у Вінниці, що відбудеться 18 травня у ВМДТ ім. М. Садовського, хедлайнер фестивалю, Одеський Національний академічний театр опери та балету, на особисте запрошення голови облдержадміністрації Валерія Коровія вперше у Вінниці презентує балет «Дон Кіхот», який і до сьогодні є одним із найпопулярніших в репертуарі балетних труп світу.

Музика Людвіга Мінкуса

ДОН КІХОТ

Балет на 3 дії з двома антрактами

Лібрето Маріуса Петіпа за мотивами однойменного роману Мігеля де Сервантеса

Хореографія Маріуса Петіпа та Олександра Горського

Нова хореографічна редакція заслуженого артиста Росії Юрія Васюченка

Тривалість вистави з антрактами: 2 години 30 хвилин

Диригент-постановник– Оксана Линів

Художник-постановник – заслужена художниця України Наталя Бевзенко-Зінкіна

Режисери, які ведуть спектакль – заслужена працівниця культури України Наталя Григор, Сергій Красних

Квитки — у касах філармонії і театру, а також в інтернет-касі — afisha.vn.ua

 

Вартість квитка — 150,0–250,0 грн.

Довідки за телефонами: (0432)66-13-50, (0432)66-06-91, (093)027-75-70

Уже п’ятий рік поспіль фестиваль проходить під гаслом “Мистецтво заради миру” — частину коштів, виручених від реалізації квитків, буде перераховано у Фонд підтримки учасників АТО.

Фестиваль проходить під патронатом голови обласної державної адміністрації Валерія Коровія, голови обласної Ради Анатолія Олійника, міського голови Сергія Моргунова.

Дон Кіхот. Афіша балетного спектакля
«Дон Кіхот». Афіша балетного спектакля