Дитяча філармонія
КОНЦЕРТНІ ПРОГРАМИ ДИТЯЧОГО МУЗИЧНОГО ЛЕКТОРІЮ
на концертний сезон 2015-2016 року
◊◊◊
◊◊◊
З ІСТОРІЇ ВІННИЦЬКОЇ ФІЛАРМОНІЇ
Засновником просвітницької діяльності в філармонії була Ганна Йосипівна Ланда, яка віддала цій роботі 35 років (1950-1985 рр.). На її особистому творчому рахунку було 7 тисяч концертів, 144 теми.
Філармонійна діяльність 50-60-х рр. відображала тогочасну ідеологію, основану на впровадженні принципів соціалістичного реалізму. Завдяки лекторію мешканці кожного села області, трудові колективи сотень підприємств отримували можливість спілкуватися зі світом музичного мистецтва.
У лекціях використовувались кіноматеріали, які демонстрував Федір Шевчук, він же та його брат Микола Шевчук забезпечували вирішення організаційних питань. Наявність магнітофону дозволяла знайомити публіку із фрагментами симфонічних та оперних шедеврів. В програмах обов’язково лунала “жива” музика: співали сімейна пара Лучакових, Володимир Бівєров, Микола Мамонтов, Микола Старков, Едуард Платонов, Марія Путь, заслужені артисти України Еммануїл Сакс, Олена Федосенко, грали баяніст Віктор Кузнєцов, акордеоніст Ральф Мархлєвський, домристка Алла Атаманенко, акомпаніатори Олександр Рєзнік, Семен Рудман, Ігор Маринчук, виступав майстер художнього слова Микола Кравченко, який заснував на вінницькому радіо сатиричну рубрику, виступаючи під псевдонімом “Радіоджміль”.
Зростання кількості глядачів та потреба диференційованого підходу до різних вікових категорій стали поштовхом до утворення нових мистецьких проектів, які успішно працюють і сьогодні: “Майстри сцени — трудівникам села”, “Майстри сцени — сільській та учнівській молоді”, “Майстри сцени — студентській молоді” (для обслуговування технікумів та училищ) та Дитячий музичний лекторій.
У 1985 році, з відкриттям Будинку органної та камерної музики, розпочав роботу Дитячий музичний лекторій. Адміністративні важелі ДМЛ налагодив Юрій Поволоцький. З часом його роботу продовжили Заслужена артистка України Ірина Френкель, Інна Солдатова.
На пропозицію співробітництва з лекторієм відгукнулись 8 шкіл (першою було ЗОШ №17), але вже за кілька років лекції-концерти проходили в усіх школах міста та двох інститутах — політехнічному і педагогічному.
Протягом першого концертного сезону роботи ДМЛ ведучими працювали Ганна Ланда, Тетяна Сніжко, Тамара Марінчук, Володимир Синицін. Та, починаючи з 1986 р., програми створює і проводить музикознавець Т.Сніжко.
Вінницький ДМЛ в радянські часи відрізнявся від лекторіїв інших філармоній тим, що концерти проводились окремо в кожній паралелі — 4 лекції на рік для кожного класу. Для того, щоб викликати зацікавленість дітей, розвивати їх фантазію, емоційну культуру зустрічі проводяться у форматі концерту-вікторини, концерту-загадки, концерту-бесіди, які обов’язково пов’язані зі шкільними програмами.
Наприклад, об’єднавши музику та географію, створено “Музичну Одіссею”, про шедеври української та світової літератури, що вивчаються в школі та знайшли втілення в музиці, діти дізнаються на концерті “Літературні герої в музиці”. Музика та історія пов’язані в тему “Козацька слава”, художня культура-музика: “Музика та архітектура”, “Музика замків та палаців України”, “Видатні постаті української культури ХХ ст.”. Програма “Мистецька Вінниччина” присвячена 80-річчю заснування Вінницької області.
Потужною силою ДМЛ є колективи філармонії, які із задоволенням працюють для дітей — Академічний камерний оркестр “Арката”, ансамбль пісні і танцю “Поділля”, квартет дерев’яних духових інструментів “Гальярда”.
Із самого початку в ДМЛ працювали прекрасні музиканти. Ветерани ДМЛ: заслужені артисти України Галина Гусєва, Наталія Векленко, Ірина Френкель, Ірина Швець, Арсен Марчук, артисти філармонії Дмитро Френкель, Олександр Поляков, Іван Коломієць, Оксана Міхайлішена. Сьогодні неможливо уявити лекторій без Юрія Кшивака, Юрія Харченка, Василя Журбенка, Олега Марчука, Наталії Лановенко.
Сьогодні неможливо уявити лекторій без Юрія Кшивака, Василя Журбенка, Олега Марчука, Наталії Лановенко, Володимира Полторацького. В 77-му концертному сезоні творчий арсенал лекторію поповнили молоді виконавці: Світлана Ковтун, Інна Пелиховська та Сергій Дерун.