Академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля»
В 1944 р. після звільнення Вінницької області від фашистських загарбників та відновлення роботи філармонії розпочинається біографія її найстаршого колективу.
На посаду художнього керівника Українського ансамблю пісні і танцю, створеного на базі капели ім.М.Д.Леонтовича, яка існувала у Вінниці з 1919 по 1941 рр., був запрошений Олександр Середюк.
Капела ім.М.Д.Леонтовича, 1937 р.
У зв’язку з тяжким повоєнним становищем в 1948 р. колектив реформовано в ансамбль бандуристів під орудою Віктора Джержого.
До формування репертуару ансамблю долучився фольклорист, педагог, композитор Родіон Скалецький, написавши для ансамблю пісню «Вітерець Поділля», яка згодом стала назвою колективу.
Художнє керівництво ансамблю в різні роки здійснювали Анатолій Мархлєвський (нині професор київського університету культури), Володимир Хазанович, Серафим Гладецький.
«Вітерець Поділля», 1957 р.
«Вітерець Поділля», А.Мархлєвський
Газета «Вінницька правда», 1964 р.
За досягнення в розвитку музичного і танцювального мистецтва у 1972 р. колектив було нагороджено Грамотою Президії Верховної Ради КБАРСР, а в 1974 р. — Грамотою Президії Верховної Ради УРСР.
Своєрідною візитівкою філармонії 60-70-х рр. стає дует бандуристок — заслужені артистки КБАРСР Лілія та Віра Ткачук, які представляли мистецтво Вінниччини на ІХ Всесвітньому фестивалі молоді в Софії, виступали на Кубі, в Німеччині, Польщі, Чехії, Монголії, Росії, нагороджені Грамотами Міністерства культури УРСР та ЦК ЛКСМ.
Світлана Волошина, Микола Одиноких, сестри Ткачук, 1967 р.
У 1982 р., прийнято рішення про створення Ансамблю пісні і танцю «Поділля», штат розширено — передбачені хорова, оркестрова та хореографічна групи з власними репетиційними студіями. Найскладніша стартова організаційна та творча робота лягла на плечі художнього керівника та головного балетмейстера Григорія та Тетяни Новікових.
«Поділля» , Г.Новіков, 1982 р.
У 1986 році колектив очолив відомий диригент (нині народний артист України, професор, почесний громадянин м.Вінниці) Віталій Газінський. До формування творчого обличчя колективу долучились хормейстер Едуард Зілінський, поети Ніна Гнатюк та Михайло Каменюк, режисер Іван Масляєв, художники Ірина Попенко та Костянтин Вітавський.
«Поділля» , В.Газінський, 1992 р.
Після майже десятирічної роботи на посаді керівника ансамблю В.Газінського в 1995 р. його змінив заслужений артист України Василь Ткаченко.
«Поділля» , В.Ткаченко, 1995р.
З 1996 року художній керівник і головний балетмейстер Ансамблю пісні і танцю «Поділля» — заслужений артист України Анатолій Кондюк. Творчий штаб колективу: головний хормейстер — заслужений артист України Віктор Волков, керівник оркестру Володимир Пиріг, балетмейстери — заслужена артистка України Людмила Кондюк, Віктор Марценюк, завідуючий постановчою частиною Володимир Черевик.
А.Кондюк
В.Волков
Своєю багаторічною сумлінною працею значний внесок у розвиток колективу здійснили тріо заслужених артисток України Лідії Остапчук, Галини Король та Олександра Остапчука.
Основу репертуару ансамблю складає подільський фольклор, зібраний і опрацьований збирачами і дослідниками народної творчості Настею Присяжнюк, Гнатом Танцюрою, Родіоном Скалецьким, Марією Руденко, Зоєю Чорною.
Гастрольні шляхи «Поділля» пролягли по всій Україні та за її межами. Їм аплодували глядачі Сибіру і Москви, Далекого Сходу і Молдови, Англії та Франції, Швейцарії та Польщі. Колектив — постійний учасник творчих звітів Вінниччини в Національному палаці «Україна».
Рішенням колегії Міністерства культури і туризму України від 13 грудня 2012 року колективу Ансамблю пісні і танцю “Поділля” Вінницької обласної філармонії надано статус академічного.